گروه طراحی و معماری سایبون

راه های ارتباطی با ما

سبک اسکاندیناویی در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون اسکاندیناوی یک سبک مینیمالیستی است که با استفاده از ترکیب بافت‌ها و رنگ‌های ملایم، دکوراسیون مدرن و زیبا را جذاب و گرم کند؛ و بر خطوط تمیز، براق، مبلمان ساده، کاربردی، زیبا و دنج تأکید دارد. این سبک به دلیل پالت‌های رنگی مینیمالیستی، فضاهای دنج و مبلمان خیره‌کننده‌اش شناخته شده است.

این سبک از طراحی داخلی با حداقل گرایی، عملکرد و سادگی مشخص می‌شود. گرچه طراحی اسکاندیناوی از دهه ۱۹۵۰ وجود داشته، ولی در عصر امروز هم یک روش محبوب در طراحی داخلیه. این سبک به مکتب مدرنیسم تعلق دارد. نام دیگه سبک دکوراسیون اسکاندیناوی اثر تقلید ؛ چون ا این سبک به گونه‌ای از مینیمالیست و شاخه‌های دیگری از دکوراسیون شکل گرفته

بیشتر خانه‌های اسکاندیناوی چیزی در حدود کمتر از ۷ ساعت در روز از نور آن لذت می‌برند. پس استفاده از نورپردازی در طراحی داخلی اسکاندیناوی نکته‌ای بسیار با اهمیت است. نور به عنوان منبعی برای زندگی تصور می‌شود و دکور اسکاندیناوی بایستی اشکال گوناگونی از نور را فراهم کند تا نور کافی در کل فضا مهیا باشد. نور پردازی همین‌طور سبب ایجاد روحیه در طراحی خانه می‌شود

ویژگی های طراحی داخلی SCANDINAVIAN
مینیمالیستی
ساده
منظم
سفید
چوب کمرنگ
طبیعی
پالت رنگی ملایم

جایگذاری شومینه در خانه‌های اسکاندیناوی

خانه‌های اسکاندیناوی دارای شومینه در گوشه اتاق معروف هستند و مرکز آن دیوار نیست، پس ترکیب صندلی‌ها، بیشتر متناسب با آن طراحی می‌شوند. مبل‌ها به صورت کلی وسط اتاق جا گرفته‌اند و فضای راه رفتن را پشت خود می‌گذارند در حالی که صندلی‌های لهجه کوچک‌تر جایی در نزدیک شومینه قرار دارند.

در بین تمام دکوراسیون‌های دنیا تعدادی دکوراسیون به صورتی خاص مورد توجه قرار می‌گیرند و استفاده از آن‌ها رو به رشد و افزایش است. یکی از این دکوراسیون‌های رو به رشد دکوراسیون اسکاندیناوی می‌باشد. همانگونه که گفتیم، طراحی داخلی اسکاندیناوی به‌طور کامل در مورد سادگی است. پس زمانی که حرف از دکوراسیون اتاق نشیمن اسکاندیناوی می‌شود، همیشه آن لوازم تزئینی را انتخاب کنید که دارای طرح‌های ساده هستند

اصل سبک دکوراسیون اسکاندیناوی چیست؟

 1. زمین چوبی در سبک اسکاندیناوی

همه‌ی عنصرها در سبک اسکاندیناوی خلاصه هستند در آرامش و روشنایی. پس برای منتقل کردن این آرامش و روشنایی به فضای اتاق، از مصالح چوبی دارای رنگ روشن، مثل چوب درخت زبان‌گنجشک و بلوط استفاده می‌کنیم. استفاده از چوب در کف زمین جلوه و زیبایی ویژه‌ای را در این سبک تولید می‌کند

 1. مبلمان ساده در سبک اسکاندیناوی

یکی دیگر از بزرگ‌ترین عنصرهای دکوراسیون داخلی در خانه، مبلمان است. برای اجرای این سبک از مبلمان نرم و مدرن بارنگی روشن استفاده می‌کنند.

 1. دکوری‌های ساده و مدرن در سبک اسکاندیناوی

در سبک اسکاندیناوی، دکوری‌ها بطور پراکنده چیدمان می‌شوند اما این چیدمان نظم خاصی دارد. در این سبک، از دکوری‌های گوناگون مدرن و ساده استفاده می‌شود، مانند قاب عکس‌های ساده و امروزی که به دیوار آویخته‌اند.

 1. سطوح عمودی و دیوارها هموار و صیقلی در سبک اسکاندیناوی

در این سبک، برای دکور بعضی دیوارها سطح‌های عمودی خانه، لمینت‌های بدون طرح و ساده بارنگ‌های کمرنگ و مات به‌کاربرده می‌شود.

 1. استفاده از نور طبیعی در سبک اسکاندیناوی

مهم‌ترین عنصرهای سبک اسکاندیناوی نور طبیعی است. افراد طراح از پنجره‌های بزرگ استفاده می‌کنند تا فضای خانه پر از نور خورشید شود؛ و این عمل باعث جلوه‌ی بیشتر دکوراسیون و زیبا و بزرگ‌تر نشان دادن خانه می‌شود.

 1. رنگ‌های مات در سبک اسکاندیناوی

در سبک اسکاندیناوی پالت رنگی مشمول رنگ‌های کمرنگ و مات است. کاربرد این رنگ‌ها نه‌تنها فضای خانه را کسل و خسته نمی‌کنند، بلکه سبب می‌شوند فضا بزرگ‌تر، بی هرج‌ومرج و ساده باشد.

 1. خطوط مستقیم در سبک اسکاندیناوی

تمام عنصرهای اساسی در این سبک مثل مبلمان و دکوری‌ها، پنجره‌ها با خط‌هایی راست و صاف طراحی‌شده‌اند؛ و این خطوط سبب می‌شود دکوراسیون شکلی هماهنگ و یکپارچه داشته باشد.

 1. چیدمان کاربردی در سبک اسکاندیناوی

متمرکز شدن روی کارایی چیدمان و وسایل و دکوری‌های خانه از مفهوم‌های مهم دکوراسیون اسکاندیناوی است. این کاربردی بودن چیدمان وسیله‌های خانه سبب شده سبک اسکاندیناوی در میان مردم سبکی پرکاربرد و عالی باشد.

ملزومات دکوراسیون اسکاندیناویایی چیست؟

 • پالت رنگی: رنگ‌های طبیعی یادآور نور طبیعی که فضا را روشن می‌کنند و توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کنند.
 • مبلمان چوبی: برای آوردن فضای بیرون به درون خانه از لوازم چوبی استفاده می‌شود. چوب درختان بلوط، کاج، ساج و افرا هماهنگ با پالت رنگی و مناسب این سبک است.
 • خز مصنوعی: با استفاده از خز مصنوعی حس و حالی گرم و راحت در فضای اتاق به وجود می‌آید.
 • وسیله‌های مسی: شفافی و براقی مس در فضای طبیعی چشمگیر و خیره‌کننده است؛ و مس اصل پس از گذشت مدتی زنگ می‌زند و شکلی روستایی و کهنه به خود می‌گیرد.
Kianatalebi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *